En LoCloud workshop med tittelen “Sharing Local Culture through Europeana» skal holdes i Firenze, Italia, den 11. november, som en av parallellsesjonene av ICOMOS Generalforsamlingen.
I sesjonen presenteres aktiviteter og verktøy utviklet for LoCloud, blant annet:
- et kartfestningsvertøy som man kan bruke for å berike eksisterende innhold med koordinater, eller korrigere allerede kartfestet innhold, og
- Locloud Collections, som er et brukervennlig katalogiseringsverktøy for digitalt innhold og metadata.
Disse er noen av mikrotjenestene som utvikles for å hjelpe med tilgjengeliggjøring av innhold for lokale institusjoner.
Sesjonen har gratis adgang og begynner kl. 14:30.
ICOMOS (International Council on Monuments and Sites) er en NGO (ikke-statlig organisasjon), for fagfolk som arbeider med kulturminnevern, og har rollen som rådgiver for UNESCO i spørsmål om verdensarv.
I år fokuserer generalforsamlingen på Heritage and Landscape as Human Values, og skal vare hele uka fra 9 til 14 november 2014.
For mer informasjon:
http://www.locloud.eu/Events/LoCloud-ICOMOS-Workshop
Kontakt:
Silvia Alfreider – prosjektleder LoCloud, silalf@arkivverket.no
Neppe aktuelt å reise til Italia. Vil det bli noe webcast fra sesjonen (eller generelt fra konferansen)?